Як зараз розвивається вендінговий ринок України? В чому відмінність із ринком Європи

  • Визначення поняття “вендінг”
  • Коротка історія розвитку вендінгу
  • Показники розвитку вендінгу за 2021 в Україні
  • Правила успішного вендінгового бізнесу
  • Заключне слово

Почнемо з визначення, що вендінг – це можливість торгувати практично будь-чим та будь-де 24/ 7 і без необхідності постійного контролю з боку продавця. Автомат сам продає весь товар по різним типами розрахунку: купюрами або монетами з можливістю друку чеків, банківською картою тощо. Вендинг – це практично безлімітні можливості для майбутнього бізнесу.

Сьогодні поговоримо про відмінність між ринками вендінгу у Європі та Україні. Для чого нам потрібно знати цю інформацію? Для локальних вендорів ця інформація для того, щоб йти у ногу з трендами та інноваціями, щоб розуміти як вчасно диверсифікувати свій бізнес щоб примножувати свій прибуток. Для підприємців-стартаперів, щоб розуміти в якому напрямку є розвиток.

  • Коротка історія розвитку вендінгу

Якщо згадати про самі витоки вендінгу, то вони йдуть із США. Там була створена перша організація у світі – NAMA – Національна асоціація автоматичної торгівлі. Вона підпорядковує під собою практично 80% усього ринку США, який реалізує торгові автомати. Пізніше, у 1924 році, була створена EVA – європейська вендингова асоціація, яка на сьогодні нараховує у своєму складі 24 країни, до яких входить також і Україна.

Компанія  АВАНГАРД  також є членом EVA. Таким чином, ми маємо не тільки доступ до інформації та звітів даної організації, а і просуваємо Україну та наші здобутки на міжнародному ринку. EVA діє з штаб квартирою в Брюсселі, Бельгія. До речі, одна із країн, в якій дуже потужно розвивається вендінг, особливо продажі квітів через флоромати. Загалом вендинг в європі це мільйони і мільйони автоматів. Щорічно через вендингові апарати реалізуються, як гарячі напої, снеки, техніка, медичні препарати, товари для домашніх улюбленців, фермерські продукти тощо.

Це голдомати –  автомати, які продають цінні вироби з золота, срібла і платини; є автомати, які надають можливість купівлі ваучера для оренди авто… практично ніяких обмежень у створенні автоматів на сьогодні та у їх розвитку не мають. Вендинг дає  дуже широкі можливості в плані вибору того, чим підприємці хочуть займатися та який напрямок розвивати. Необхідно просто визначитися з товаром, апаратом, локацією та своєю цільовою аудиторією.

Пізніше була організована всесвітня організація WVA яка була організована якраз за рахунок загальних дій EVA і NAMA, тобто європейської, американської вендінгових асоціацій і вже об’єднала своїм загалом США та, Європу, створивши загальний ринок, загальні можливості для промотування.

На сьогодні нараховується близько 20 000 та більше компаній, які виробляють понад 12-15 мільйонів торговельних автоматів на рік. Вендінг зростає дуже потужно, дуже швидко. Основні  ринки для нього залишаються США, Канада, країни Європи, такі як Німеччина, Бельгія, Італія, Іспанія. Крім того, звичайно великими споживачами вендінговий обладнання залишаються Китай і Японія. Де через вендингові апарати готують навіть  гарячі страви, такі як супи…

  • Показники розвитку вендінгу за 2021 в Україні

Що ж стосується України?

Вендінгова галузь тут набуває свого розвитку достатньо давно. Наша компанія вже 20 років розробляє та виготовляє торгові автомати, платіжні та інформаційні термінали. І наша історія веде нас до смартвендінгового обладнання, яке може контролювати свою роботу. Ми виготовляємо самостійно не лише обладнання по повному циклу, а і програмне забезпечення, яке використовують більше 9 країн в світі. Ми з гордістю можемо говорити, що ми є потужним Українським виробником вендінгового обладнання. 

Сам розвиток вендінгу достатньо стабільно розвивається в Україні, але було і падіння… У 2014 році Україна вперше зіткнулася із російською інтервенцією та,  відповідно, із погіршенням економічного стану. Із ростом валюти подорожчали і деталі та матеріали для вендінгового обладнання. Це призвело до стагнації та затримки розвитку вендінгової галузі. Вже з 2015 року вендінг почав розвиватись. Навіть у 2020 році, коли багато бізнесів зазнали негативного впливу від пандемії, вендінг навпаки став паличкою виручалочкою. Адже коли багато місць є закритими, то продукти та товари у вендінгових автоматах були доступні 24/7 і не вимагали контакту з продавцями для отримання товару споживачем.

По звітам від ЕВА за 2021 рік ми бачимо, що загальний парк вендінгових машин зріс в Україні – 388 мільйонів агрегатів на 2021 рік. При цьому мікромагазини, або модульні рішення, які дозволяють купувати декілька видів товарів – смартшоп, мікрошоп, в одному місці нараховується  51,5 тис смаршопів в Європі. Ці показники виросли на 7,2% відповідно до 2020 року. Загальна виручка від вендінгових апаратів – 4 мільярди 750 мільйони гривень. В Україні показники виручки через вендингові апарати складають 4 мільйони 751 тис гривень, що на 24% більше, ніж у 2020 році. 

  • Правила успішного вендінгового бізнесу

Сьогодні, головне правило у вендінговому бізнесі – це продаж більш прибуткового  товару. Великий відсоток в Україні займають апарати з кавою. Більшість,  хто вперше приходить до вендінгу вважають, що кавоапарати це і є  максимально можливе рішення у вендінгу. Та на сьогодні ця галузь (каваапарати) у порівнянні із повноцінними торговими апаратами не приносить стільки прибутку. До того ж конкуренція у цьому напрямку набагато вища, ніж по тим апаратам, які продають преміальні салати, комплексні обіди, напоїв у скляній тарі, продаж подарунків та квітів.

Другим правилом є реагування на зміну потреб споживачів, щоб не втрачати прибутку. 

Наприклад, апарати виробництва АВАНГАРД, а саме Qube Lift або Axon можуть бути підлаштовані до одного типу товару (його розміру, ваги тощо). У майбутньому, при переході на інший тип товару, дані апарати можуть бути модернізовані: розміри змінені, система видачі замінена на іншу тощо.

Третє правило, не менш важливе – вибір апаратів із сучасним програмним забезпеченням, яке дозволяє контролювати продажі.

Компанія АВАНГАРД відрізняється від інших виробників вендінгових апаратів тим, що ми постачаємо власне програмне забезпечення у комплекті з кожним автоматом. Це дуже знижує початкові  інвестиції у вендінговий бізнес. 

Ми розробили його самостійно, силами наших штатних програмістів-розробників. Наше ПЗ дозволяє контролювати продажі через апарат і надає можливість об’єднувати всі апарати в одну екосистему. Що зручно для власника адже вся інформація про залишки, продажі тощо по всім апаратам знаходиться в одному місці. Наше пз надає розширену аналітику і доступ до неї з комп’ютера чи смартфона у будь якій точці світу.

Наостанок скажу лише, що і у Європі, і в Україні вендінг розвивається великими кроками і з кожним новим витком розвитку його зникає все більше обмежень.

  • Заключне слово

Головна проблема в Україні для будь якого бізнесу – є війна. Повномасштабне вторгнення рф, яка веде агресивну і нищівну політику щодо України. Та як показує час ми стоїмо і вистоїмо, а бізнес розвивається задля підтримки економіки нашої країни. І саме нові ідеї зараз дають можливість зростати, як новому бізнесу так і існуючому вже багато років. Багато що змінюється відповідно до Європейських норм і Європейського законодавства. Наприклад, вже зараз ми працюємо над одним проєктом, в якому буде можливий продаж сигарет та вейпу через вендингові апарати, відповідно до букви закону України. Це не єдиний проєкт, їх достатньо багато. 

Такі рішення будуть лише зростати, адже війна і комендантська година закінчаться і ми маємо розуміти що ці апарати дають нам можливість сфокусуватися на відновленні країни.


Усі новини

Блог